Рециклираните строителни отпадъци – нови продукти за нови цели
Голяма част от отпадъците, генерирани от различни човешки дейности, могат да бъдат превърнати в ценен ресурс след рециклиране. Отнася се и за строителните отпадъци, чието ежедневно продуциране няма начин да се избегне. Разбира се, това не значи, че не могат да се превърнат в материали, предназначени за максимално дълга употреба, което е характерно за кръговата икономика, заместила досегашния линеен модел.
ЕК представи през 2020 г. План за кръгова икономика, като част от него е и да се даде нов живот на строителните отпадъци, притежаващи висок потенциал за рециклиране. В България те са близо 6,6% от всички произведени отпадъци.
Къде се извършва преработването на неопасните строителни отпадъци?
Отломки от бетон, мазилка, тухли, керемиди и др. са неопасни строителни отпадъци, получени при разрушаване на сгради и при строително-ремонтни работи. Някои от тях подлежат на депониране, а други се оползотворяват, като се рециклират за повторна употреба.
За процеса на рециклиране обикновено се използват услугите на специализирана за тази цел фирма. Тя извозва строителните отпадъци до площадка, специално обособена за тази цел. На нея етапите, през които преминава управлението на процеса рециклиране, са няколко:
- предварително сортиране на извозените отпадъци;
- подготовка;
- третиране чрез мобилни трошачки и др. машини;
- последващо рециклиране.
В резултат на рециклирането се получават вторични суровини, които се използват наново в обратни насипи. При получаване на фракции, които няма да намерят приложение с тази цел, те се подлагат отново на друго оползотворяване или рециклиране.
За какво могат да послужат рециклираните строителни отпадъци?
В резултат на раздробяването на остатъци от най-често срещаните строителни отпадъци, обикновено се получава материал с възможности да бъде използван:
- Да се запълнят дупки по пътища и за направа на пътни настилки, да бъдат положени основи и др. (за отпадъци от бетон);
- Като вид настилка на черни пътища, изграждане на дренажи, застилане на кортове, запълване на ями, кладенци и др. (за отпадъци от тухли);
- За изграждане на интериори, дървен чипс за печки, мулч и др. (за дървени отпадъци);
- За нови листи гипсокартон, за цимент (за отпадъци от гипсокартон);
- Като добавъчен материал в бетона, пълнител в цимента и др. (за отпадъци от санитарна керамика).
В строителните обекти има и много метал, тротоарни плочки, керемиди, различни каменни материали и др. Наетата фирма ще се погрижи за рециклирането им, като ги третира предварително, за да не пострада околната среда от вредни въздействия.
Най-подходящото решение за повторна употреба е насипването, в случай че не е възможно да се извърши рециклиране на по-високо ниво.
Рециклирането носи ползи не само поради икономически причини. То може също да помогне да се открият повече работни места, намаляване на първичните суровини, както и ограничаване на депонирането. Съдействието на фирма ще ви осигури лесен начин за рециклиране. С необходимите машини тя ще превърне непотребните отпадъци в суровина, нужна за повторна употреба, като го направи по щадящ природата начин. Така управлението на строителните отпадъци се свързва директно с кръговата икономика, за да бъдат намалени чувствително както разходите за суровини, така и отпадъците.