Извозване на неопасните строителни отпадъци – как и защо се прави
Въпреки че през последните години предадените за оползотворяване строителни отпадъци в страната са повече от 70%, все още в управлението им има пропуски. Те са свързани най-вече с ефективното разделяне на отпадъците и рециклирането им.
В Националния план за управление на отпадъците за 2021-2028 г. са предложени редица мерки и са налице доста положителни тенденции, но са нужни още стимули за повторната употреба на материали от строителството. Така ще спре и масовото изхвърляне на строителни отпадъци на сметища, вместо да бъдат извозени на регламентирани площадки и рециклирани.
Откъде идват строителните отпадъци?
Основните източници на неопасни строителни отпадъци са от:
- домакинствата в резултат на строителство и ремонт;
- големи индустриални обекти – ново строителство или ремонтни дейности;
- разрушаване на стари сгради;
- изграждане и ремонтни дейности на пътища и жп инфраструктура.
Строителните отпадъци в по-голямата си част подлежат на рециклиране, затова трябва да се извозват със специални контейнери или камиони от професионална фирма, за да се сортират и голяма част да се превърне в инертен материал.
Каква е процедурата по извозването?
Когато наемете лицензирана фирма да извози строителните ви отпадъци от дома ви или обекта, за който отговаряте, самата процедура включва:
- Свързване с фирмата за информирането ѝ относно местоположението на отпадъците, вида и количеството им;
- Извършване на оглед от работниците за добиване на представа за необходимата техника и консумативи;
- Събиране на отпадъците, почистване на терена и извозване до определена за целта площадка.
Използването на услугите на лицензирана фирма е лесно и практично решение, което не само ще ви спести време и средства, ако го правите сами, но и ще бъде извършено професионално и при спазване на всички законови норми.
Защо се налага извозване на строителни отпадъци?
Освобождаването от строителни отпадъци на пространството в дома ви или на строителната площадка на голям обект е необходимо не само от естетическа гледна точка. Извозването на строителни отпадъци като тухли, парчета бетон, мазилка, керамика, гипс и др. неопасни материали осигурява ползи в няколко посоки:
- Извършва се на регламентирано място, а не на сметище, което е противозаконно.
- Извозените материали след третиране и рециклиране могат да се употребят повторно, което носи ползи за бизнеса и околната среда.
- Гарантира се сортирането им за правилна следваща обработка.
- Процесът е контролиран, което не създава условия за смесване на неопасни с опасни отпадъци.
- Изключен е рискът прекаленият престой на отпадъците, макар и неопасни, да запрашат пространството, да замърсят почвата след обилни валежи, да създадат условия за инциденти и др. неприятни последици.
- Намалява се възможността за създаване на неконтролируеми сметища, на които се смесват битови и строителни отпадъци, някои от които опасни.
Нарастващите темпове на строителството създават предпоставки за генериране на повече строителни отпадъци, въпреки стремежа за устойчивото им управление. Но при отговорно отношение, свързано не само с правилното им извозване и възможно рециклиране, но и с намаляване на генерирането им при самия процес на строителство, ползите ще бъдат както за хората, така и за околната среда като цяло.